pevnost KÖNIGSTEIN

Největší vojenská skalní pevnost v Evropě - návštěva stojí rozhodně za to ...

Místo, kde leží pevnost Königstein patřilo do počátku 15. století k Českému království. Dnes si musíte zajet přibližně 15 kilometrů za české hranice, k našim německým sousedům do Saského Švýcarska. Pevnost Königstein leží nad stejně nazvanou obcí na levém břehu řeky Labe a byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1955. Objekt je velmi rozsáhlý. Rozkládá se na ploše 9,5  hektarů. Na prohlídku si tedy vyhraďte alespoň půl dne.

Již při pohledu z dálky vás pevnost uchvátí svou rozlehlostí a monumentálností. Skalní plošina v nadmořské výšce 247 metrů vám odhalí přes padesát rozmanitých staveb a stavbiček. Jakmile se ocitnete na pevnosti, otevře se vám hned z několika míst překrásný výhled do údolí řeky Labe, na Saské Švýcarsko a rovněž na východní výběžky Krušných hor. Trasa kolem hradeb měří kolem dvou kilometrů a ohromující výhledy určitě stojí za procházku. Hradby jsou vytvořeny z pískovcového kamene a dosahují výšky až 42 metrů.

Při prohlídce pevnosti uvidíte mezi jiným nejstarší dochovaná německá kasárna z let 1589-1590, hradní kapli, hladomornu, první posádkový kostel v Sasku z roku 1676 nebo nejhlubší studnu v Sasku s hloubkou 152,5 metrů. 

Na pevnost Königstein se vydejte bez obav, protože sem jezdí hodně českých turistů a jsou zde na ně perfektně připraveni. Informační materiály obdržíte v češtině a kompletní prohlídku můžete absolvovat samostatně se zapůjčeným audioprůvodcem. V prostorách pevnosti se rovněž koná pravidelně řada jednorázových tématických výstav.